Class One

School Staff and Trustees

 School Year - September 2017 to July 2018

 

Early Years Teachers and Assistants

 

Hellen Williams Elderflower Kindergarten Teacher
Maria Rodrigues Elderflower Kindergarten Assistant
Suzanne Leek Appleblossom Kindergarten Teacher
Hannah Drzymala Appleblossom Kindergarten Assistant
Jeanette Cope Rosebud Kindergarten Teacher
Renata Stenczel Rosebud Kindergarten Assistant
Katka Ondrova Rosebud Kindergarten Assistant
Anne Patel Buttercups Little Kindergarten Teacher

Joanne Barker, Jaroslava Novakova

Buttercups Little Kindergarten Assistants
Rebecca Mitchell Woodland Kindergarten Teacher
Judith Stewart Kindergarten Assistant
Emma Marshall Parent and Child & Baby Group Leader
Nicola Leggat Woodland Kindergarten Assistant

 

Lower School Class Teachers and Assistants

Gideon Osimo Class 1 Teacher
Stephanie Faloon Class 2 Teacher
Mark Conlin Class 3 Teacher
Elena Tasevska Class 4/5 Teacher
Jane Lush Class 4/5 Teaching Assistant
David van Marle Class 6/7 Teacher
Andor Vince Outdoor Classroom Teacher
Ute Towriss Lower School Coordinator
Helene von Trott zu Solz Lower School Volunteer

 

Subject Teachers

 

Annette Smith French
Sonja Thiessen German
Simone Rossiter  Gardening
Andor Vince Woodwork
Sara Hunt Eurythmy
Catherina Oxford-Pope Eurythmy Assistant (Pianist)

 

School Support Positions

 

Nicola Conlin

Special Educational Needs and Disability Coordinator [SENDCo]

Nicola Conlin Lead Designated Safeguarding Person [DSP]
Jeanette Cope Designated Safeguarding Person [DSP]
David van Marle Designated Safeguarding Person [DSP]

Management and Administration

Tara Livermore School Manager
Madhavi Godavarthy Finance Officer
Rebecca Mitchell Admissions Officer
Elke van Engeland Receptionist
Hollie Meddings Kitchen Supervisor (temp)
Yael Osimo Kitchen Assistant
Susanne Lauer Kitchen Assistant (temp)
Charlotte Dowson Kitchen Assistant (temp)

Faculty Business Team

Tara Livermore School Manager (Chair)
David van Marle Senior Lower School Teacher
Rebecca Mitchell Senior Kindergarten Teacher & Admissions Officer
Jeanette Cope Senior Kindergarten Teacher
Nicola Conlin SENDCo and Lead Safeguarding DSP

 

Trustees

 

Toby Carter Chair of the Board of Trustees
Claudia Goodbrand Safeguarding and HR
Kristian Franze Finance
Eleonora Seelig Health & Safety
Joel Chalfen Education & Curriculum
Jacob Dunn Pupil's Personal Development